Tek što je pravosnažnim rešenjem Privrednog suda u Nišu obustavljen postupak stečaja nad industrijom mesa BEK, ova nekada poznata zrenjaninska klanica, odlukom Privrednog suda iz Zrenjanina, našla se u takozvanom prethodnom stečajnom postupku. Niške sudije odlučivale su o BEK jer u zrenjaninskom Privrednom sudu nema dovoljno postupajućih sudija. Obustavili su stečaj, odnosno, vratili poslovnu sposobnost klanici, uz ocenu da je uspešno sproveden plan reorganizacije iz 2008. Paradoks je što je BEK samo nekoliko dana formalno bio uspešan, a u stvari, zbog blokade račune duže od godinu dana, odlukom zrenjaninskog suda, odmah se našao pred stečajem. Prema podacima NBS, klanica je u blokadi za 11 miliona dinara. Njena sudbina sada (ponovo) zavisi od poverilaca - ako imaju interes i uplate odgovarajući predujam, mogu da isposluju otvaranje novog stečaja. U suprotnom, sud će po službenoj dužnosti stečajnu imovinu preneti u svojinu države.
Tek što je pravosnažnim rešenjem Privrednog suda u Nišu obustavljen postupak stečaja nad industrijom mesa BEK, ova nekada poznata zrenjaninska klanica, odlukom Privrednog suda iz Zrenjanina, našla se u takozvanom prethodnom stečajnom postupku.
Niške sudije odlučivale su o BEK jer u zrenjaninskom Privrednom sudu nema dovoljno postupajućih sudija. Obustavili su stečaj, odnosno, vratili poslovnu sposobnost klanici, uz ocenu da je uspešno sproveden plan reorganizacije iz 2008. Paradoks je što je BEK samo nekoliko dana formalno bio uspešan, a u stvari, zbog blokade račune duže od godinu dana, odlukom zrenjaninskog suda, odmah se našao pred stečajem. Prema podacima NBS, klanica je u blokadi za 11 miliona dinara. Njena sudbina sada (ponovo) zavisi od poverilaca - ako imaju interes i uplate odgovarajući predujam, mogu da isposluju otvaranje novog stečaja. U suprotnom, sud će po službenoj dužnosti stečajnu imovinu preneti u svojinu države.
Mnoga javna preduzeća, poput "Panonskih elektrana" i "Elektrovojvodine", ali i država preko Ministarstva finansija, već su osnivači i poverioci BEK. Ipak, šta će biti sa klanicom odlučiće "Vinsent best holding" - preduzeće sa sedištem u državi Njujork u SAD, koje je u posedu 67 odsto kapitala. Ono je sprovodilo i dosadašnji program reorganizacije i najzainteresovanije je za obnovu proizvodnje u zrenjaninskoj klanici.
Zanimljivo je da se na adresi BEK (Beogradska 44) vode još dve firme - "BEK prodaja" i "BEK trgovina", protiv kojih je takođe zbog dugotrajne blokade računa upravo pokrenut prethodni stečajni postupak. Osnivač i zastupnik ovih firmi je Boban Mitrović (47), koji je prvi čovek i rakovičkog "Pro bekom komerca". Ovo poslednje razlog je za sumnju da iza svih firmi koje nose naziv BEK i "Pro bekom" (pa i američkog "Vinsent best holdinga"), kako je uostalom i često pominjano u javnosti, kao vlasnici i dalje figuriraju članovi porodice Beštić - otac Borivoje i sin Vladan.
Beštićeve firme "Pro bekom", "Alfa logistik" i "Zeleni koridor" toliko su "uspešno" poslovale sa BEK, da su ga odvele u stečaj, ali i sebi stavile katanac na vrata. "Pro bekom" je otišao u stečaj sa 20 miliona evra duga, a nedavno je jedna banka poverilac, zaplenila 45 mašina za preradu mesa koje je "Pro bekom" ustupio BEK, navodno, u sklopu poslovne saradnje.
Dugogodišnji direktor Žarko Milidragović ponadao se da će uspeti da obnovi proizvodnju, čak lane najavio zaposlenje 150 radnika... Sada će morati sve ispočetka, sa sve manje izgleda da ožive pogoni klanice koja je bila brend Zrenjanina.
Nekad bilo uzdanica
BEK je bio ponos kombinata "Servo Mihalj". Sa godišnjom produkcijom prerade od 200.000 do 220.000 tovljenika, ubrajao se u vodeće prerađivače mesa u Jugoslaviji. Izvozio je u Evropu i SAD, a posrnuo je u privatizaciji.